Początki

Pierwszą sekcją, która działała czynnie była piłka palantowa. Na przełomie lat 1922-1923 kilkunastu zapalonych fanów futbolu, przyczyniło się do powstania sekcji piłki nożnej.

Spotkanie założycielskie miało miejsce 5 sierpnia 1923 roku, a na  przewodniczącego wybrano Wojnara. Do pierwszym rozgrywek Concordia przystąpiła wcześniej, bo na wiosnę 1923 roku. Po roku gry w rozgrywkach obwodowych, uzyskano awans do rybnickiej C-klasy. Po trzech sezonach, knurowianie występowali już w B-klasie, natomiast w 1929 roku reprezentowali klub na boiskach A-klasowych.

W latach 30. utworzono Ligę Śląską, w której Concordia toczyła zacięte pojedynki z takimi drużynami jak Pogoń Katowice czy AKS- Chorzów. Rozgrywano również pojedynki z zespołami po za Śląska - z Wisłą Kraków, Garbarnią Kraków. Międzyczasie A. Chromik oraz B. Szleger otrzymywali powołania do Reprezentacji Śląska. Działalność klubu zawieszano wraz z wybuchem II wojny światowej.

Do rozgrywek Knurów ponownie przystąpił w 1945 roku - tym razem do B-klasy Podokręgu Rybnik. Rok później Concordia zdobyła v-ce Śląska przegrywając w finale z Ruchem Chorzów (0:2, 1:5).

W 1951 roku ówczesny Górnik zadebiutował na drugoligowych boiskach. 8 kwietnia knurowianie wygrali 4:0 z Włokniarzem Chełmek. Wśród drugoligowców Knurów występował do sezonu 1988/1989, gdy przegrał baraże o utrzymanie z Miedzią Legnica (1:2 i 1:0). Łącznie na zapleczu ekstraklasy Górnik rozegrał 14. sezonów.