Baraże o ekstraklasę

Ówczesny Górnik Knurów dwukrotnie miał okazję wywalczyć o awans do Ekstraklasy. W sezonie 1986/1987 podopieczni Marcina Bochynka uplasowali się na trzecim miejscu w lidze, ustępując jedynie Jagielloni Białystok i Stali Stalowa Wola. Walkę o awans knurowianie rozegrali z drużyną ze Stalowej Woli. W pierwszym meczu barażowym Górnik wygrał 2:1 (bramki: Zagórski i Kozik), natomiast w rewanżu uległ 0:2 i to piłkarze Stali awansowali do najwyższej klasy rozgrywkowej.

W następnym sezonie, czyli 1987/1988, Górnik Knurów ponownie zajął najniższy stopień podium w rozgrywkach ligowych. Tym razem na drodze do I ligi stanęła krakowska Wisła. Pierwszy baraż odbył się 26 czerwca 1988 roku na Stadionie Miejskim w Knurowie, a gospodarze wygrali 1:0 (1:0) po bramce Zagórskiego.

26 czerwca 1988 roku

Górnik Knurów 1:0 (1:0) Wisła Kraków

Bramka: 29’ Zagórski

Skład Górnika:
K.Sulski, Gałach, Bodziach, Sałasiński, Jegor - Klimek, Skolarus (89' Siwiec), Sobocik (73' Wagstyl), Żurek – Krettek, Zagórski

Widzów: 5.000

Rewanż zagrano cztery dni później, 30 czerwca w Krakowie, a spotkanie wywołało spore kontrowersje. Po pierwszej połowie Biała Gwiazda prowadziła 2:0. W 14. minucie Sałasiński niefortunnie skierował piłkę do własnej siatki. W 20. minucie wynik podwyższył zawodnik Wisły - Wójtowicz. W drugiej części gry piłkarze zaprezentowali festiwal goli. W przeciągu kwadransa Górnik Knurów najpierw doprowadził do wyrównania po bramkach Zagóskiego i Żurka (karny),  aby w 85. minucie oddać cenny remis Wiśle. Wynik na 4:2 ustalił kilka sekund przed końcem spotkania Wójtowicz. Po zakończeniu meczu, zawodnikom z Knurowa zarzucono sprzedanie spotkania.

30 czerwca 1988 roku

Wisła Kraków 4:2 (2:0) Górnik Knurów

Bramki: 14' Sałasiński (sam.), 20' i 89' Wójtowicz, 85' Strojek - 70' Zagórski, 77' Żurek (k)

Skład Górnika:K.Sulski, Gałach, Bodziach, Sałasiński, Jegor - Klimek, Skolarus (70' Siwiec), Sobocik, Żurek – Krettek (36' Wakstyl), Zagórski